وبلاگ چیست؟

وبلاگ چیست؟ | طراحی سایت در کرج


وبلاگ یکی از ابزارهای ارائه شده توسط گوگل در دنیای وب است که خدماتی را ارائه می نماید.
وبلاگ یه صفحه از سایتی است که تقریبا همانند روزنامه در دنیای مجازی عمل می کند و قابل دسترسی برای عموم را داراست.

وبلاگ ها یک چینش و نظم خاص و همگانی ای دارند که محتوی آن توسط هر شخص با عقاید و نظرات قابل پر شدن است. وبلاگ ها و بلاگرهایی که مدیریت آنها را برعهده دارند عموما در یک خط مستقیم اهداف خود حرکت می کنند، به طور مثال: شخصی که در  شهر کرج زندگی می کند و به حوزه فناوری و IT علاقه مند است روزانه خبرها و دستاوردهای جدیدی را در وبلاگ خود منتشر می نماید و از این طریق افراد علاقه مند به چنین موضاعات در هر جای دنیا نه فقط در منطقه ای خاص می تواند آنها را دنبال می کنند.
همانطور که گفتیم انتشار مطالب در وبلاگ ها نامحدود بوده و مختص به زمینه ی خاص و محدود به مکان خاصی نیست و هر قشر از جامعه و در هر جایی امکان استفاده و نشر مطالب خود را دارند.


در واقع وبلاگ ابزاری ارزان قیمت محسوب می شود تا به بستری مناسب برای انتشار نوشته های نویسندگان، عقاید، اخبار، نقطه نظرات و یا حتی درد و دل های ساده است. وبلاگ ها بستری را فراهم می کنند تا هر شخصی بتواند آزادانه و بدون محدودیت نظرات خود را در دنیای وب منتشر نماید و حتی می تواند نوعی معرفی شخصی و یا حرفه ای باشد.
وبلاگ ها ارزان ترین راه ورود به دنیا وب هستند که هیچ گونه تخصص و مهارت خاص برنامه نویسی همانند طراحی سایت؛ طلب نمی کند و به راحتی قابل راه اندازی می باشد. اما از مشکلاتی که می توان برای این ها نام برد فراگیر بودن و غیر رسمی بودن این بستر است. مشکلی که وبلاگ ها دارند غیر رسمی بودن و وابسته بودن به وب سایت هایی است که تحت کنترل شخص نیست و محیطی مناسب برای معرفی کسب و کارها و شرکت های معتبر و بزرگ نخواهد بود.


ظاهر کاربری غیرقابل تغیر، تنوع کم در ظاهر هر وبلاگ و شباهت آنها به هم، غیر انحصاری بودن وبلاگ ها موجب شد تا رفته رفته از علاقه مندان آن کم شود و با ورود مفهوم جدید " طراحی سایت " به طور کل منسوخ گردید و تنها کسانی که برای گفتگوها و درد و دل های ساده از آنها بهره می برند و شرکت ها و موسسات معتبر از طراحی وب سایت برای معرفی حرفه ی خود بهره می برند.


نتایج استفاده وب گردان از وبلاگ ها و وب سایت ها نشان داده که علاقه مندان به وب سایت ها بسیار بیشتر از وبلاگ های نامعتبر هستند.
این موضوع نه تنها مورد پسند کاربران قرار گرفت بلکه بستری را برای کارفرمایان طراحی سایت ایجاد نمود تا شخص بتواند کنترل و نظارت تمامی بر روی عناصر موجود بر روی سایت داشته باشد و همچنین مطالب و تصاویر را در بستری بهتر و با ظاهر گرافیکی مناسبتری عرضه کند. وب سایت ها می تواند ظاهر خاص و یونیک و منحصر به فرد به یک شخص و یا سازمان، شرکت و یا ارگانی داشته باشد. مدیریت و نظارت بر روی سایت ها بسیار فراتر و گسترده تر از وبلاگ ها شد و توانست در دنیای وب طرفداران بسیاری را جذب خود کند.


یکی از فواید طراحی سایت در مقایسه با طراحی وبلاگ فروشگاه های اینترنتی است. با رواج اینترنت و فراگیر شدن آن کارها و فروشگاه های اینترنتی بسیاری نه تنها در کشور ایران بلکه در تمام کشورهای جهان راه اندازی شد که استقبال گسترده ای از آنها شد. یکی از نمونه های بسیار موفق فروشگاه های اینترنتی در جهان وب سایت آمازون است و رقیب سرسختی برای تمام فروشگاه های اینترنتی در سراسر جهان به شمار می رود. اگر بخواهیم فروشگاه های اینترنتی در بستر طراحی سایت را در کشور ایران نام ببریم از وب سایت هایی نظیر بامیلو، دیجی کالا و از این قبیل سایت های موفق و بزرگ می توان نام برد. متاسفانه وبلاگ ها امکان ایجاد چندین بستری را فراهم نمی کنند و این از بزرگ ترین محدودیت های وبلاگ به شمار می رود.