تاثیر هاست بر روی سرعت و کیفیت طراحی سایت

تمامی اطلاعات و فایل هایی که تشکیل دهنده طراحی سایت شما هستند بر روی بستری به نام Host قرار می گیرد تا امکان بارگذاری به وجود بیاید و در دسترس همگان قرار گیرد. بنابراین این محیط می تواند با ویژگی های متفاوتی که دارد از چند جهت برای انتقال و قرارگیری فایل های سایت مناسب باشد.
اما چه هاستی را باید انتخاب کرد و چه فاکتورهایی برای آنها دخیل است.
در انتخاب هاست قبل از هر چیز سرعت و البته امنیت بیشترین اهمیت را در بین فاکتورهای پیش رو داراست که باید آن ها را مورد بررسی قرار داد.

انواع هاست به شرح زیر است:
1.    سرور اختصاصی (Dedicated Server): در سرورهای اختصاصی به دلیل بالا بودن امکان سخت افزاری سرعت لود طراحی سایت بالاتر از سایر موارد است که دلیل آن پهنای باند با ظرفیت بالا می باشد.

2.    هاست اشتراکی (هاست شخصی): در سرور اشتراکی یک سرور به صورت اختصاصی به تعداد زیادی هاست کوچک شکسته و تقسیم شده و در اختیار کاربران زیادی قرار می گیرد همانطور که از نام آن مشخص است به صورت اشتراکی در اختیار کاربران قرار می گیرد. کاملا واضح است که سرعت در این نوع قابل مقایسه با هاست اختصاصی و مجازی نیست.


1.    سرور مجازی (Virtual Private Server – VPS): در این نوع از سرورهای اختصاصی استفاده می شود و هر سرور به تعدا کمی سرور دیگر تقسیم شده و در اختیار وب سایت ها قرار می گیرند. بدیهی است که سرعت سرور مجازی در حد سرور اختصاصی نیست اما اگر از آن در طراحی سایت خود استفاده کنید در مقایسه با هاست اشتراکی بسیار مناسب تر است.

در مقالات آینده به طور مفصل تفاوت، مزایا و معایب هر یک از این سه نوع را بررسی خواهیم کرد.

نقش موقعیت جغرافیایی سرور در سرعت لود شدن سایت:
منطقه و مکانی که سرورها در آن قرار می گیرند به عنوان موقعیت جغرافیایی سرور در نظر گرفته می شود.
این سرورها می توانند در کشورهای مختلفی قرار داشته باشند و انتخاب آن به موضوع طراحی سایت و موقعیت بازدید کننده بستگی دارد.
برای مثال شما در زمینه طراحی سایت در کرج فعالیت می کنید و بازدید کنندگان وب سایت نیز ساکنان کشور ایران هستند. بهترین انتخاب هاست آن است که در موقعیت مکانی ایران باشد. فایده این کار در آن است که زمانی که کاربری که ساکن ایران است به سرور موجود در همان کشور متصل گردد مدت زمان رفت و برگشت اطلاعات بسیار کمتر از زمانی است که منتظر پاسخ از سرورهای مقیم استرالیا است.
اگر شما وب سایتی با بازدید بالا دارید که از نقاط مختلف از آن بازدید می کنند می توانید از چند هاست در نقاط متعدد استفاده کنید تا سرعت بارگذاری وب سایت خود را برای تمامی کاربران بالا ببرید.