ثبت دامنه ی اصلی طراحی سایت

زمانی که قصد طراحی سایت را برای کسب و کار خود دارید، با انتخاب نام وب سایت که بتوانند به وسیله ی آن به سایت دسترسی داشت. این آدرس دامنه و یا دامین (Domain) نامیده می شود.
هر نام دامنه ای می تواند با www (World Wide Web) و یا بدون آن شروع شود.
انتخاب نام دامنه کاملا اختیاری است و انتخاب آن بسیار مهم است زیرا با این آدرس است که وب سایت شما جستجو می شود و در واقع معرفی اولیه وب سایت شماست که باید با کسب و کار شما نیز همخوانی داشته باشد تا معرف سایت و زمینه ی کاری شما شود.

دامنه سایت و تاثیرات آن در سئو :
•    اشتباه رایج در ایندکس طراحی وب سایت
همانطور که گفتیم وب سایت شما می تواند با www آغاز شود و یا خیر. اگر شما بخواهید از هر دو حالت برای وب سایت خود استفاده کنید برای موتورهای جستجو این اشتباه پیش می آید که این دو آدرس دو دامنه مستقل و متفاوت هستند. 
به طور مثال شما سایتی با موضوع طراحی سایت در کرج دارید که آدرس دامنه آن karajsite.ir می باشد. حال از دو حالت نمایش برای وب سایت خود استفاده می کنید. www.karajsite.ir و همین طور به وسیله ی آدرس karajsite.ir نیز قابل بازیابی باشد، موتورهای جستجو هر دو دامنه و یا یکی از آنها را ایندکس می کنند. در این صورت اگر گوگل تنها یکی از دامنه ها را ایندکس کند که آن دامنه اصلی و مورد نظر شما نباشد شما تصور خواهید کرد که صفحات سایت شما ایندکس نمی شود در حالی که حالت دیگر دامنه سایت شما ایندکس شده است.
برای اینکه بتوانید وضعیت ایندکس شدن صفحات وب سایت خود را بررسی کنید می توانید به آدرس زیر مراجعه کنید:
Site: Domain name
Site:sitesun.ir
Site:www.sitesun.ir

•    مطالب کپی و تکراری و تاثیر آن بر سئو
زمانی که دو آدرس برای سایت خود ثبت کنید احتمال مواجه با مشکل کپی بودن مطالب سایت وجود دارد. برای اینکه با این مشکل مواجه نشوید باید دامنه اصلی طراحی سایت خود را به موتورهای جستو معرفی کنید.
اگر موتورهای جستجویی همچون google هر دو دامنه شما را بررسی و ایندکس کند آنها را دو صفحه متفاوت با محتوای یکسان شناسایی می کند که در واقع مطالب به ثبت رسیده را کپی تلقی می کند.
جهت مطالعه بیشتر تاثیر مخرب متون تکراری و کپی بر روی وب سایت به مقاله " تنبیه شدن از جانب گوگل به دلیل محتوای تکراری " مراجعه کنید.
کپی تلقی شدن مطالب وب سایت خود را جدی بگیرید زیرا تاثیر منفی و مستقیمی بر روی سئو سایت شما خواهد داشت.

www یا بدون آن کدامیک بهتر اند؟
اگر دسترسی به وب سایت شما با هر دو این آدرس ها امکان پذیر است بهتر است دامنه اصلی خود را مشخص کنید و برای انتخاب بین این دو، تعداد و کیفیت لینک ورودی هر دو را بررسی کنید و هر کدام که ورودی مناسبتری داشت به عنوان دامنه اصلی طراحی وب سایت خود در نظر بگیرید.
اختصاص تنها یکی از آدرس ها باعث می شود تا تمامی ورودی ها از یک آدرس صورت گیرد و همین امر تاثیر مستقیمی بر روی سئو خواهد گذاشت.

اگر هنوز دامنه ی اصلی و آدرس وب سایت خود را مشخص نکرده اید به این نکته توجه کنید که عدم استفاده از www  آدرس سایت را کوتاه تر نشان می دهد و تجربه نشان داده که اکثر کاربران از www در ابتدای سرچ های خود استفاده نمی کنند و تنها به نام سایت بسنده می کنند و حتی سایت هایی با این نوع آدرس دهی را قدیمی تصور می کنند.

برای انتخاب بهتر دامنه های اصلی برخی از سایت ها شناخته شده را در زیر قرار داده ایم.
•    www.wikipedia.org
•    www.facebook.com
•    www.yahoo.com
•    www.google.com
•    Digg.com
•    Twitter.com
•    Pinterest.com

نحوه مشخص کردن آدرس اصلی سایت:
جهت تعیین آدرس اصلی دامنه دو راه وجود دارد: 1. به وسیله ی ابزار گوگل وبمستر  2. از طریق 301 redirect.