امکانات وبمستر گوگل برای حذف برخی صفحات


معمولا زمانی که به مرحله ی آخر طراحی سایت می رسیم پس از ثبت سایت در گوگل وبمستر و پس از گذشت مدت زمان اندکی تمامی صفحات سایت شروع به ایندکس شدن در گوگل می کنند. که البته این مدت زمان بستگی به محتویات وب سایت شما و طراحی ای که بر آن اعمال کرده اید دارد.
در این بین برخی صفحات هستند که مایل هستید که در نتایج جستجو قرار نگیرند و برای همیشه حذف شوند یا بهتر است بگوییم ایندکس نشوند. در این مقاله قصد داریم تا برخی صفحاتی که طراحی شده اند اما دیگر مناسب قرار گیری در سایت نیستند را بررسی کنیم.

برخی از این قبیل صفحات شامل:
•    برخی از صفحات امنیتی سایت که طراحی خاصی دارند مانند صفحه های درگاه پرداخت اینترنتی که نباید به طور مستقیم از طریق موتورهای جستجو به آنها وارد شد و پس از ثبت برخی اطلاعات مثل قیمت باید وارد آن صفحه شد.

•    صفحه 404 که معمولا پس از حذف صفحه ای و یا استفاده از لینکی اشتباه به وجود خواهند آمد. هر چه میزان صفحات 404 در طراحی وب سایت تان کمتر باشد گوگل بیشتر می پسندد و از طراحی سایت شما خوشش می آید. به طور مثال در سایت شما صفحه ای به نام طراحی سایت در کرج حذف شده ولی لینک آن در برخی صفحات وجود دارد و شما هنوز اقدام به پاک نمودن آن لینک نکرده اید حال وقتی بر روی لینک کلیک شود صفحه 404 حاوی پیغام پیدا نکردن این صفحه پدیدار می شود و این خود عدم رسیدگی به سایت و نقصان به شمار می رود و گوگل آن را یک پوئن منفی حساب می کند.

•    صفحاتی که به دلایل خاصی باید حذف شوند. این صفحات می تواند شامل زمان هایی باشد که یک مطلب و خبر هرز و شایعه منتشر شده باشد که باید بلافاصله آن را از طراحی خود حذف نمایید.

اما چگونه می توان این صفحات نامناسب را پاک نمود.
در پایین نحوه حذف صفحاتی که در گوگل ایندکس شده اند را آموزش داده ایم.
برای حذف این قبیل از صفحات که چشم پوشی از آنها اشتباه است زیرا باعث افت سئو وب سایت می شود، می توان از ابزار وبمستر گوگل استفاده نمود. ( پیش از این در مقالات قبل درباره ابزار وبمستر گوگل صحبت نموده ایم )
- در قدم اول نیاز به ثبت طراحی سایت خود در Google Webmaster را دارید. البته باید توجه داشته باشید که مدت زمانی طول می کشد تا وبمستر سایت شما را بررسی و ثبت نماید.
- در کنسول پیش رو از گزینه ی Remove URLs اقدام کنید تا صفحه ای سایت که مد نظر دارید را وارد نمایید.
- در بخش Temporarily Hide آدرس دقیق صفحه ای در طراحی وب سایت خود که قصد پاک کردنش را دارید وارد نمایید.
- حال در بخش کشویی Request Type با سه گزینه مواجه خواهید بود.
Temporarily hide page from search results and cache : برای حذف کامل صفحه ای در سایت که طراحی شده است و با انتخاب این گزینه از نتایج ایندکس گوگل خارج می شود.
Remove page from cache only : با انتخاب این گزینه صفحه به طور کامل حذف نمی شود و به عبارتی جنبه بازبینی در طراحی صفحاتی را دارد که تغیراتی در آنها اعمال شده است.
Temporarily hide directory : حذف کامل پوشه و محتویات آن. در انتخاب این مورد دقت لازم را بکنید زیرا با کوچکترین اشتباهی طراحی وب سایت شما پاک می شود.

ممکن است عملیات حذف صفحات توسط وب مستر چند ساعتی طول بکشد پس صبور باشید.