استفاده از رنگ در طراحی سایت (پارت 1)

یکی از اصول مهم و کلیدی در طراحی سایت که باعث می شود سایت شما را به سمت موفقیت سوق می دهد استفاده مناسب از رنگ در طراحی صفحات وب می باشد.
توجه به اصول رنگ بندی و رعایت استانداردهای رنگ های مکمل و به کار بردن ترکیبی از رنگ ها باعث می شود تا کاربران و مخاطبان وب سایت با لذت بیشتری به مشاهده مطالب سایت شما بپردازند و جذابیت سایت را برای مخاطب دو چندان کند.
علم طراحی وب سایت ارتباط نزدیکی با روانشناسی دارد زیرا این کار به ارتباط با مخاطب منجر می شود. اینکه بتوان سایتی طراحی نمود که از دید مخاطب جالب باشد و به کررات به آن مراجعه کند و یا آن را به بقیه پیشنهاد دهد. در واقع با آشنایی با روحیه افراد و مخاطبان یک وب سایت می توان رضایت آنها را جلب نمود.
اینکه چه رنگی متناسب با موضوع سایت شما است نیازمند ترکیب و بکار گیری دو علم طراحی وب سایت و روانشناسی است.
اصلی که همواره در استفاده از رنگ در صفحات وب باید رعایت نمود توجه به عملکرد و موضوعیت سایت است.
یکی از کاربردهای رنگ در طراحی جلب توجه مخاطب به بخشی از سایت است که قصد دارید بیشتر نمایان گردد. به طور مثال شما سایتی در زمینه ی طراحی سایت در کرج و سئو در کرج دارید که می خواهید به عنوان جشنواره تابستانه درصدی بر روی هزینه هایتان اعمال کنید. برای اینکه مخاطبانتان را متوجه این مطلب نمایید در بخشی از سایت که نمای خوبی دارد و با رنگی که بتواند توجه او را جلب نماید استفاده کنید.

در پست قصد داریم تا بخشی از ماهیت و ترکیب رنگ ها در طراحی سایت را بررسی کنیم.
در سایت های دولتی و به طور کل سایت هایی که بازدید کننده نسبتا بالایی دارند معمولا از پس زمینه ای به رنگ سفید استفاده می کنند و رنگ لینک ها را به رنگ آبی و لینک های مشاهده شده را به رنگ بنفش قرار می دهند.
در سایت هایی که بیشتر جنبه شخصی دارند معمولا از رنگ های مکمل استفاده می شود به طور مثال رنگ سبز پر رنگ در کنار سورمه ای.
در سایت هایی که با موضوعیت بازرگانی می باشد بهتر است از رنگ های قدرتمند استفاده کرد.
در طراحی وب سایت مخصوص کودکان باید سایتی مطابق با روحیه بچه ها طراحی نمود و باید بدانیم که کودکان نیز بخشی از افراد این جامعه را تشکیل می دهند و باید بهای زیادی به آنها داد و بی شک رنگ های شاد بهترین انتخاب برای این دسته از افراد جامعه است.
سایتهایی که مخاطبانی از جنسیت خاص دارند باید رنگ هایی متناسب با روحیه آن قشر انتخاب نمایند به طور مثال استفاده از رنگ صورتی در وب سایتی که مناسب جنس مذکر است کار بسیار اشتباهی است.

5 نکته مهمی که باید در زمان استفاده از رنگ ها از آنها اطلاع داشته باشید.
1.    رنگ ها اثر زیادی بر روی احساسات ما در 90 ثانیه ی اول در بازدید از چیزی دارند.
2.    اثر رنگ می تواند بیننده را به خرید کالایی ترغیب نماید.
3.    از میزان تاثیر رنگ ها بر روی انسان تنها تشدید حسی به یک موضوع نیست بلکه کاملا بر روی رفتار اثر گذار است و نمود پیدا می کند.
4.    اثر گذاری رنگ ها در فرهنگ و آیین های مختلف متفاوت است.
5.    هر رنگ به تنهایی یک پیام مخصوص به چشم بیننده می فرستد. رسانه همان پیام است.


ادامه مقاله در پارت 2