ظاهر کاربر پسند طراحی سایت رکن مهم موفقیت


ما انسان ها همیشه دنیای پیرامون خود را به چشم زیبایی و زشتی نگاه می کنیم و گرایش ذاتی به سمت زیبایی ها داریم. همینطور به دنبال زیبایی ها هستیم و همواره تلاش می کنیم تا زیبا به نظر برسیم و زیبایی ها را کسب کنیم. این مطب در رابطه با محل کار و انتخاب نوع کار مواردی که با آنها سروکار داریم نیز صادق است.
زمانی که مخاطب و کاربری به یک وب سایت مراجعه می کند اولین نکته ای که بر روی او اثر می گذارد ظاهر وب سایت پیش رویش است.
همچنین نکته ای که فرد را ترغیب به سفارش طراحی سایت می کند گرافیک سایت است. زیبایی در هر زمینه ای جایگاه ویژه ای داشته و همیشه یکی از مهم ترین معیار های انتخاب بوده است اما آیا ظاهر زیبای یک وب سایت می تواند معیاری برای عالی بودن و موفقیت آن سایت باشد؟

در این پست قصد داریم تا معیارهای زیبایی شناسی را که یک جزء جدانشدنی از زندگی ما هستند را بررسی کنیم.

رنگ شناسی: رنگ شناسی و روانشناسی رنگ همراه همیشگی خلق یک اثر و یا هنر بوده است و در میزان اثرگذاری خود نیز بی همتا بوده و یک عامل قدرتمند به حساب می آید. حال این اثر طراحی وب سایت باشد و یا معماری به کار رفته و... . انتخاب رنگ و ترکیب و چینش رنگ ها در کنار هم و بکارگیری المان های مختلف با همدیگر می تواند تاثیر غیرقابل انکاری در به دام انداختن کاربران داشته باشد.
یکی از اصول مهم در تولید صفحات وب رنگ بندی است که بتواند منجر به جذب مخاطب شود.

چینش: المان هایی که در یک سایت استفاده می شود قطعا با هدف خاصی به کار رفته تا بتواند توجه مخاطب را به مطلب خاصی جلب نماید. اینکه المان ها را چگونه در صفحه بچینید تا بتواند اثرگذاری خود را داشته باشد و کاربر را در دستیابی به هدف خود نزدیک کند و در عین حال دچار سردرگمی نشود نیاز به دقت و صرف زمان و آگاهی از اصول و قواعد روانشناختی در جذب مخاطب دارد.

وب سایت شلوغ و یا خلوت: به میزان تنوع خلق انسانها سلیقه ها نیز متفاوت می باشد. برخی سلایق شاید با نظر ما یکسان باشند و برخی ممکن است مخالف نظر و سلیقه ما باشند. همینطور راضی نگه داشتن تمام افراد با سلایق متفاوت امکان پذیر نیست اما می توان در این بین به صورت میانه روی عمل کرد.
اولین قدم این است که سلیقه شخصی به طور کامل در طراحی سایت دخیل نباشد سپس با بررسی ویژگی های مخاطبان که شامل رنج سنی، جنسیت، هدف مراجعه مخاطب و ... می توان میانگین سلیقه ها را در طراحی اعمال کرد تا بتوان رضایت کاربر را جلب نمود.

گرافیست و وب سایت: هر شرکت طراحی وب سایت که قصد موفقیت را دارد نیاز به یک گرافیست ماهر برای ایجاد جلوه های بصری و طراحی ظاهری در وب سایت هایش را دارد. همچین اگر صاحبان وب سایت بخواهند از تصاویر آماده استفاده نمایند در دراز مدت موجب رنجش کاربران می شود و میزان اعتماد سازی را زیر کم می کند.

سئو را به درستی پیاده سازی کنید: اگر شما علاوه بر کلمات کلیدی که به وسیله آنها جستجو می شوید از کلمات کلیدی نامرتبط به موضوع سایت خود را استفاده نمایید کاربر پس از چند بار مشاهده سایت و نرسیدن به اهداف خود وب سایت شما را نامعتبر دانسته و در جستجو های بعدی از آن رد می شود زیرا معتقد است مطالبی که در سایت شما وجو دارد کاملا بی ارتباط با مطالب مورد نیاز اوست.

دسترس پذیری: اگر شما وب گرد ماهری باشید و سایت های مختلفی را بازدید کرده باشید حتما با صفحاتی برخورده اید که باعث سردرگمی شما بوده و به راحتی نمی توانستید به هدف خود دسترسی پیدا کنید و طبیعی است که بی درنگ آن سایت را ترک کرده و به سراغ سایت دیگری می روید. 
حال اگر در وب سایت خود این اشتباه را انجام دهید به نوعی سئو سایت خود را زمین زده اید چون بالا بردن رتبه وب سایتتان هدر رفته و با این اشتباه مخاطبان و بازدیدکنندگان خود را از دست می دهید. 

کاربرپسند بودن طراحی سایت: یکی از فاکتورهای مهمی که تازگی در رنکینگ موتورهای جستجو مثل گوگل قرار گرفته است کاربرپسند بودن سایت است. تصاویر با کیفیت و مطالب به روز در مطابق با موضوع سایت در کاربرپسند شدن سایت دخیل اند.
همچنین یکی از مواردی که گوگل در پیشنهادات سئو ذکر نموده و بسیار تاکید داشته طراحی رسپانسیو سایت است.
در رابطه با طراحی وب سایت رسپانسیو بودن سایت در مقالات پیشین به طور مفصل صحبت نموده ایم.

_______________________________________________________________________

 

خدمات سان وب در شهر کرج و استان البرز شامل طراحی سایت در کرج توسط مهندسان متخصص در زمینه توسعه صفحات وب و گرافیستان حرفه ای و سئو در کرج با بهترین سئوکاران این مجموعه همراه با نمونه کارهای متعدد با رتبه یک.


نویسنده: مهندس شیدا اسلامی فراز - مهندس امیر نوری