تاثیر CDN در طراحی سایت چگونه است؟


در این پست قصد داریم تا از خصوصیات CDN در طراحی وب سایت صحبت کنیم.
CDN مخفف کلمه content delivery network یا content distribution network می باشد که در واقع سیستم توزیع گسترده در چندین دیتاسنتر در سطح اینترنت می باشد. استفاده آن در سایت تنها جهت افزایش سرعت لود وب سایت در طراحی سایت استفاده می شود که برگردان فارسی آن شبکه توزیع محتوا نیز نامیده می شود. 
اما سوالی که پیش می آید این است که به چه صورت می توان در طراحی از CDN استفاده کرد؟ و یا چه میزان تاثیری بر روی طراحی ما دارد؟ برای پاسخ به این سوال ها این  مقاله را مطالعه نمایید.
در دنیای اینترنت کنونی، داشتن طراحی وب سایت ای به صورت بهینه ضروری بوده و  افراد متخصص در زمینه سئو بر این نکته مهم تاکید دارند که افزایش رتبه سایت توسط فاکتور فوق یکی از موارد بسیار تاثیرگذار در موتورهای جستجو و رنکینگ وب سایت است. 
مفهوم CDN یک سیستم پیوسته از سرورهای پنهان می باشد که از نزدیکی جغرافیایی به عنوان معیار برای محتوای وب سایت استفاده می کند که این امر در کار طراحی سایت بسیار کارآمد است. CDN فراهم نمودن محتوا در سمت کاربر در سرعت عملکرد بالا می باشد. گره ها در چندین محل در ستون فقرات اینترنت پیاده سازی می شوند.
معمولا توصیه ای که CDN به کاربران خود همیشه می کند این است که در کنار طراحی وب سایت خود از سرویس های ارائه شده همانند: gtmetrix   و google page speed  استفاده کنند.

بیاید فرض کنیم یک سایت با دامینی مشخص بر روی سرور های  کشورایتالیا قرار دارند و شخصی در موقعیت مکانی ایران قصد بازدید از این وب سایت را دارد. در ابتدای این امر درخواست از مرورگر کاربر ایران به سرورهای مستقر در ایتالیا فرستاده می شود و پاسخ به مرورگر کاربر ایرانی ارسال شده و وب سایت به طور کامل در سیستم مخاطب نشان داده می شود. میتوان گفت که اگر این سرورها از دید جغرافیایی در فاصله نزدیکی از کاربران شما باشند سرعت لود وب سایت شما به مراتب بیشتر خواهد شد و این یک نقطه قوت در سایت شما به شمار می رود. ( متاسفانه این سرورها در ایران وجود ندارند)

یک شبکه توزیع محتوا مجموعه ای از سرورهای مختلف جهان می باشد که یک نسخه از طراحی سایت شما روی تمامی این سرور ها قرار دارد که با توجه به موقعیت جغرافیایی کاربری که قصد مشاهده طراحی وب سایت شما را دارند نزدیک ترین سرور پاسخگوی درخواست کاربر می شود.

به طور کلی می توان گفت هدف از استفاده CDN  توسط طراحان وب فراهم نمودن محتوا برای ارسال داده های صوتی، تصویری ( متن، گرافیک) فایل های دانلودی ( مدیا ) برنامه های کاربردی ( تجارت الکترونیک ) برنامه های پخش زنده و شبکه های اجتماعی است.


از مزایای استفاده از CDN در طراحی وب سایت عبارت است از:
بهبود رتبه سایت شما در گوگل
افزایش بسیار چشمگیر سرعت موثر در سئو
امنیت  و تحمل ترافیک
کاهش مصرف پهنای باند و منابع هاست 
بالا رفتن رضایت کاربران

یکی از مواردی که در افزایش سرعت بارگزاری سایت نقش بسزایی دارد استفاده از شبکه تحویل محتوا در سایت های پر بازدید است. سایت های بزرگ و پر بازدید همانند گوگل، یاهو، YouTube و… از شبکه تحویل محتوا به صورت اختصاصی بهره می برند.

 

خدمات سان وب در استان البرز: طراحی سایت ارزان ، طراحی سایت در کرج ، سئو در کرج